eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a ulga podatkowa na IKZE

Polacy a ulga podatkowa na IKZE

2013-12-04 12:17

Polacy a ulga podatkowa na IKZE

Polacy a ulga podatkowa na IKZE © 18percentgrey - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy byliby skłonni oszczędzać w IKZE pod warunkiem, że oszczędności zostałyby zwolnione z podatku dochodowego. Tak wynika z badania „Polacy a ulga podatkowa na IKZE”, jakie na zlecenie IZFiA przeprowadziło Centrum Badania Opinii Społecznej w listopadzie b.r.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę: sfera marzeń dla młodych?

W ramach badania Polacy zostali zapytani o chęć odkładania środków w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w trzech przypadkach: przy obecnej skali podatkowej (18% i 32%), przy zryczałtowanym 10% podatku i w sytuacji braku podatku dochodowego na końcu inwestycji. Wyniki potwierdzają rosnące zainteresowanie odkładaniem środków w ramach IKZE wraz ze zmniejszającą się wysokością podatku. Przy obecnej skali podatkowej inwestowanie w IKZE deklaruje 23% badanych, przy 10% podatku odsetek chętnych do oszczędzania zwiększa się do ponad 1/3 (35%), natomiast całkowite zniesienie opodatkowania oszczędności w ramach IKZE zachęciłoby do oszczędzania ponad połowę Polaków.

„Badanie potwierdza, że zwiększenie udziału Polaków w III filarze wymaga mocniejszych zachęt podatkowych. Propozycja Ministra Pracy i Polityki Społecznej Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza zastąpienia dotychczasowego podatku zryczałtowaną stawką 10% jest na pewno krokiem w dobrym kierunku, ale obawiam się, że może to być tylko taki pół-krok. Jeśli naprawdę chcemy pobudzić społeczeństwo do indywidualnego oszczędzania na własną emeryturę, trzeba pójść dalej i całkowicie znieść opodatkowanie tych inwestycji. Wnioski ze zleconego przez IZFiA badania mogą być wskazówką dla dalszych działań rządu w zakresie pobudzenia III filaru” – powiedział Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA.

Dodatkowo, z badania wynika, że całkowite zniesienie podatku dochodowego jest szczególnie zachęcające w przypadku osób, których obecnie nie stać na oszczędzanie. Są to osoby mieszkające w małych miastach, które niewiele zarabiają i źle oceniają swoją sytuację materialną oraz osoby pracujące na własny rachunek. Całkowite zwolnienia mogą w sposób znaczący stymulować te osoby do dodatkowego odkładania środków na emeryturę.

Wyniki potwierdzają rosnące zainteresowanie odkładaniem środków w ramach IKZE wraz ze zmniejszającą się wysokością podatku. Przy obecnej skali podatkowej inwestowanie w IKZE deklaruje 23% badanych, przy 10% podatku odsetek chętnych do oszczędzania zwiększa się do ponad 1/3 (35%), natomiast całkowite zniesienie opodatkowania oszczędności w ramach IKZE zachęciłoby do oszczędzania ponad połowę Polaków. Odwrotnie zmieniają się deklaracje osób, które nie są skłonne oszczędzać w IKZE. Natomiast odsetek osób niezdecydowanych we wszystkich wariantach jest zbliżony – ok. ¼ badanych nie była w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.

fot. 18percentgrey - Fotolia.com

Polacy a ulga podatkowa na IKZE

Polacy byliby skłonni oszczędzać w IKZE pod warunkiem, że oszczędności zostałyby zwolnione z podatku dochodowego.


SZCZEGÓŁOWE WYNIKI BADANIA

Płeć

W każdym z trzech wariantów opodatkowania oszczędności w IKZE, skłonność od oszczędzania w III filarze wyraża więcej mężczyzn niż kobiet.

fot. mat. prasowe

Deklaracje chęci oszczędzania w ramach IKZE według płci w 3 wariantach podatkowych

W każdym z trzech wariantów opodatkowania oszczędności w IKZE, skłonność od oszczędzania w III filarze wyraża więcej mężczyzn niż kobiet.


Wiek

Wiek jest cechą różnicującą odpowiedzi osób badanych. Największą skłonność do oszczędzania wyrażają osoby młode (do 34 roku życia). Z wiekiem maleje odsetek osób deklarujących chęć odkładanie środków na emeryturę.

Miejsce zamieszkania

Najbardziej skłonni do oszczędzania w IKZE są mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 000 mieszkańców) oraz, co ciekawe, mieszkańcy małych miast do 20 000 mieszkańców.

fot. mat. prasowe

Deklaracje chęci oszczędzania w IKZE według miejsca zamieszkania w 3 wariantach podatkowych

Najbardziej skłonni do oszczędzania w IKZE są mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 000 mieszkańców) oraz, co ciekawe, mieszkańcy małych miast do 20 000 mieszkańców.


Wykształcenie

Wykształcenie badanych ma wpływ na ich podejście do oszczędzania pieniędzy w IKZE. W każdym z wariantów najliczniej reprezentowaną grupą pod kątem chęci uczestnictwa w IKZE są osoby z wyższym wykształceniem. Im niższe wykształcenie tym mniej osób deklaruje chęć oszczędzania. Wyjątek stanowi wariant 10% podatku, w którym nie widać dużych różnic w deklaracjach osób z
wykształceniem podstawowym zasadniczym zawodowym i średnim.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: