eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile kosztuje wypadek na nartach?

Ile kosztuje wypadek na nartach?

2013-12-03 10:30

Ile kosztuje wypadek na nartach?

Ile kosztuje wypadek na nartach? © Arnaud - Fotolia.com

Większa dostępność wyciągów, niedrogi sprzęt i tanie loty powodują, że na kilkudniowy, zagraniczny wyjazd na narty stać coraz więcej Polaków. Taka przyjemność to czasem zaledwie kilkaset złotych, niestety po wypadku wyjazd marzeń może zamienić się w koszmar, a wielu Polaków wraca z potężnym długiem.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na narty - bezpieczeństwo za 64 zł

Za co (nie)zapłaci NFZ?

Do bezpłatnych, podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej za granicą uprawnia wszystkich Polaków objętych państwowym ubezpieczeniem (tak jak innych mieszkańców Unii Europejskiej) karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) wydawana przez NFZ. Możemy się nią posłużyć w sytuacji nagłej - i jak wyjaśnia NFZ - „w zakresie niezbędnym z przyczyn medycznych, biorąc pod uwagę charakter świadczeń oraz przewidywany czas pobytu w kraju UE”. Innymi słowy karta EKUZ obejmuje świadczenia dostępne nieodpłatnie na terenie danego kraju w placówkach mających umowę z tamtejszą kasą chorych (odpowiednikiem NFZ). Wprawdzie od 25.10 w UE działa dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej pozwalająca nie tylko na nagłe, ale też planowane zabiegi, jednak w Polsce brak na razie przepisów wykonawczych, które regulowałyby sposób rozliczenia się z takiego zabiegu. Rzecznik Praw Obywatelskich i niektórzy prawnicy uważają, że odzyskanie kosztów będzie możliwe bez polskiej ustawy, Ministerstwo Zdrowia jest jednak innego zdania.

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie. Aby ją otrzymać, wystarczy udać się wcześniej do regionalnego oddziału NFZ. Są jednak sytuacje, których ochrona Narodowego Systemu Zdrowia nie obejmuje, a wsparcie - szczególnie w drogich krajach alpejskich - może być bardzo kosztowne.

fot. Arnaud - Fotolia.com

Ile kosztuje wypadek na nartach?

Wypadek na zagranicznym stoku narciarskim to wydatek nawet 50 tysięcy złotych.


- Zima i wyjazdy na stoki to dosyć ryzykowny dla zdrowia okres. Nawet jeśli nasze umiejętności jazdy na nartach są ponadprzeciętne, to nie ma pewności, że kontuzji nie spowoduje inny, mniej doświadczony narciarz. W dodatku specyfika udzielanej pomocy - np. bezpośrednio na stoku, w trudnych pogodowo warunkach - może generować potężne koszty. Posłużę się przykładem z lutego tego roku z Austrii: narciarz uległ na trasie zjazdowej wypadkowi, łamiąc rękę i nogę. W miejscowym szpitalu poddano go koniecznej operacji, pobyt trwał 14 dni. Pechowiec posiadał ważną kartę EKUZ, która pozwoliła na pokrycie kosztów leczenia. Nie objęła jednak kosztów transportu medycznego, a ten był skomplikowany i wieloetapowy: helikopterem ze stoku do szpitala, karetką ze szpitala na lotnisko, specjalny transport lotniczy w pozycji leżącej do Warszawy, potem karetką z lotniska w stolicy do szpitala w mieście zamieszkania. Po dodaniu kosztów przelotu i noclegu pielęgniarza, którego asysta była konieczna podczas powrotu, całość kosztowała 50 tys. złotych, przy czym ani złotówka nie poszła na koszty leczenia. Gdyby feralny narciarz nie miał wykupionej polisy, byłby to prawdopodobnie najdroższy wyjazd turystyczny w jego życiu – mówi Tomasz Brożyna dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: