eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MSP walczy o finansowanie zewnętrzne

Sektor MSP walczy o finansowanie zewnętrzne

2013-11-29 12:24

Sektor MSP walczy o finansowanie zewnętrzne

Sektor MSP walczy o finansowanie zewnętrzne © Günter Menzl - Fotolia.com

W najnowszej edycji badania małych i średnich firm Bibby MSP Index, rośnie znacząco liczba firm starających się o zewnętrzne finansowanie. Spadła dostępność kredytów. Z kolei 79,2% przedsiębiorców ocenia, że łatwo pozyskać faktoring.
Wyniki najnowszej edycji badania Bibby MSP Index potwierdzają wzrost zainteresowania produktami finansowymi dla firm – odsetek firm, które wystąpiły o jakąkolwiek formę dofinansowania zewnętrznego wyniósł 66,2 proc, co oznacza wzrost o 20 pkt. proc w porównaniu do wiosny tego roku. To jednocześnie wynik porównywalny z odczytem z 2012 roku, kiedy to zanotowano największy spadek nastrojów przedsiębiorców.

Trudności z pozyskaniem finansowania zewnętrznego

Znacząco wzrósł także odsetek badanych potwierdzających, że w ostatnich sześciu miesiącach mieli oni problemy z uzyskaniem finansowania zewnętrznego. Opinię tą podziela obecnie aż 57% ankietowanych przedsiębiorców. Dla porównania jeszcze rok temu jedynie 21 proc. firm, które chciały otrzymać kredyt, leasing, faktoring czy dotacje unijne, oceniało cały proces uzyskania środków jako trudny do przejścia. Najwięcej trudności w pozyskaniu środków sygnalizowali przedstawiciele branży transportowej i budowlanej.

- Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services komentuje: „Widzimy, że nadzieje na lepszą koniunkturę i ogólne polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców wpływają na większe zainteresowanie finansowaniem, które może pomóc w rozwoju firmy. Jednak patrząc na najnowsze wyniki naszego badania widać, że zaostrzające się wymogi oceną ryzyka w praktyce przełożyły się już na mniejszą dostępność tradycyjnego kredytu. Tę lukę w popycie wypełniają inne rodzaje finansowania takie jak faktoring, którego popularność stale rośnie. Dzięki innemu niż w przypadku kredytu podejściu do oceny ryzyka może po niego sięgnąć o wiele więcej firm” komentuje Kuniewicz.

fot. Günter Menzl - Fotolia.com

Sektor MSP walczy o finansowanie zewnętrzne

W najnowszej edycji badania małych i średnich firm Bibby MSP Index, rośnie znacząco liczba firm starających się o zewnętrzne finansowanie. Spadła dostępność kredytów. Z kolei 79,2% przedsiębiorców ocenia, że łatwo pozyskać faktoring.


Coraz łatwiej pozyskać faktoring

W badaniu ankietowani właściciele i zarządzający firmami oceniali łatwość pozyskania poszczególnych form finansowania. Zdaniem 82,6 % przedsiębiorców najłatwiej jest podpisać umowę leasingową. Stosunkowo prosty jest też dostęp do faktoringu – 79,2 proc. badanych uważa, że łatwo jest otrzymać faktoring. O 5 pkt proc. spadła postrzegana dostępność kredytu obrotowego – obecnie 74,3 proc. ankietowanych twierdzi, że łatwo go uzyskać oraz kredytu inwestycyjnego (60,8 proc. vs 69,5% rok temu). Najtrudniej jest otrzymać firmom MSP środki pochodzące z dotacji unijnych. Ponad 69 proc. tych, których sięgali po zewnętrzne wsparcie postrzega dostęp do unijnych dotacji jako ciężki.

O Bibby MSP Index
Badanie Bibby MSP Index prowadzone jest 2 razy w roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm zatrudniających od 10 do 250 osób. Obok śledzenia nastrojów i kondycji bada wybrane problemy i aspekty funkcjonowania przedsiębiorstw w tym popularność i dostępność zewnętrznych źródeł finansowania. Badanie prowadzi firma Keralla Research z Wrocławia.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.