eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Zanim wdrożysz BYOD

Zanim wdrożysz BYOD

2013-11-29 09:49

Zanim wdrożysz BYOD

BYOD — kolejny trend czy zalążek szerszego zjawiska? © bloomua - Fotolia.com

Pracownicy korzystają w indywidualny sposób z wielu urządzeń elektronicznych. Na rynku pojawia się coraz więcej przenośnych urządzeń o dużej mocy obliczeniowej przeznaczonych do użytku osobistego. Wcześniej czy później zmieni to sposób komunikacji w przedsiębiorstwie.

Przeczytaj także: Generacja Y a BYOD 2013

Manish Sablok, dyrektor ds. marketingu na obszar Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej w firmie Alcatel-Lucent, wyjaśnia, że korzystanie z prywatnych urządzeń do celów służbowych (ang. Bring Your Own Device BYOD) nie jest bez znaczenia dla zaangażowania pracowników. Aby to wykorzystać, trzeba umożliwić odpowiednim osobom dostęp z odpowiednich urządzeń do odpowiednich aplikacji we właściwym czasie. Równocześnie zarządzanie dostępem do informacji powinno zapewniać ochronę zasobów przedsiębiorstwa i pracowników.

Firmy muszą pamiętać, że pracownicy będą używać do celów służbowych nie tylko prywatnych urządzeń, ale również sieci, aplikacji i chmur. Ta lista wciąż się wydłuża.

Minęły czasy, w których pracownicy najchętniej używali komputerów biurkowych lub laptopów. Stawia to przed dyrektorami i zespołami działów informatycznych firm na całym świecie nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa i dostępu do sieci, zwłaszcza że ryzyko nieautoryzowanego dostępu do informacji newralgicznych jest dwukierunkowe i dotyczy zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

BYOD, czyli swoboda pracowników

Pracownikom należy zapewnić swobodę w kilku obszarach: wyboru urządzenia, sposobu dostępu do sieci oraz aplikacji i usług używanych podczas pracy. Dział informatyczny musi zadbać o to, aby odpowiednie osoby miały dostęp z odpowiednich urządzeń do odpowiednich aplikacji we właściwym (to ważne!) czasie. Taka swoboda może zwiększyć zaangażowanie pracowników i usprawnić współpracę między nimi, co wpływa na ogólną produktywność firmy.

Wdrożenie modelu BYOD pomaga w zwiększeniu zaangażowania i zadowolenia pracowników. Wyniki badań opublikowane w ubiegłym roku przez magazyn Harvard Business Review pokazały, jak ważna jest „dywidenda szczęścia”. Szczęśliwi i zaangażowani pracownicy mogą zwiększyć sprzedaż o 37%, produktywność o 31%, a dokładność wykonywania zadań o 19%.

Przedsiębiorstwa powinny więc wprowadzić BYOD tak, aby uwzględnić potrzeby komunikacyjne pracowników i wykorzystać tę zmianę do zwiększenia ich zaangażowania.

fot. bloomua - Fotolia.com

BYOD — kolejny trend czy zalążek szerszego zjawiska?

Zapewniając pracownikom swobodę używania wybranych przez siebie urządzeń, firma musi zabezpieczyć się przed problemami dotyczącymi bezpieczeństwa i dostępu do sieci, związanymi z wprowadzeniem takiego modelu.


Większa elastyczność pracowników i całej firmy

Zapewniając pracownikom swobodę używania wybranych przez siebie urządzeń, firma musi zabezpieczyć się przed problemami dotyczącymi bezpieczeństwa i dostępu do sieci, związanymi z wprowadzeniem takiego modelu.

Potrzebna jest nowa strategia sieci, która przełamie bariery i umożliwi zwiększenie elastyczności zarówno pracownikom, jak i całej firmie.

Sześć pytań, na które powinna odpowiedzieć sobie firma przed wdrożeniem modelu BYOD.

1. Kto powinien być właścicielem urządzeń? Pracownik, firma czy obie strony?

Najlepszym rozwiązaniem jest częściowe finansowanie przez firmę zakupu urządzeń mobilnych przez pracowników. Może to znacznie poprawić morale i ułatwić wdrożenie modelu BYOD. Pełne finansowanie oczywiście nie opłaci się żadnej firmie, ale brak dopłat może spowodować brak zaangażowania pracowników.

2. Jakie reguły należy wprowadzić? Na co zezwolić, a czego zabronić?

Firma musi opracować jasne reguły ograniczające wybór urządzeń używanych przez pracowników. Ograniczenia te nie mogą jednak być zbyt rygorystyczne. Pracownicy powinni wiedzieć, że mają wybór. Jeżeli firma nie wprowadzi żadnych reguł w tym zakresie, w sytuacji gdy pracownicy zaczynają używać prywatnych urządzeń do celów zawodowych, to może spodziewać się poważnych problemów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: