eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Telefonowanie przez internet - nie tylko VoIP

Telefonowanie przez internet - nie tylko VoIP

2005-08-03 12:47

Technologia telefonii VoIP to nie tylko rozmowy via komputer osobisty. Technologia VoIP obejmuje ogólnie przesył głosu w sieciach teleinformatycznych IP. Na korzystanie z tej technologii pozwalają nie tylko komputery PC z odpowiednim oprogramowaniem, ale również specjalizowane, dedykowane urządzenia - telefony IP, działające częstokroć w dedykowanych sieciach komputerowych, przeznaczonych wyłącznie do obsługi usług telefonii IP. Z zalet technologii VoIP można również korzystać używając telefonów działających w tradycyjnych, komutowanych sieciach telekomunikacyjnych.

Przeczytaj także: Telefon IP Yealink SIP-T18P

Mix czyli telefon-VoIP-telefon

Najpopularniejszą techniką wykorzystującą tradycyjną telefonię i podstawową zaletę telefonii VoIP czyli niską cenę połączeń są połączenia kombinowane. W usługach tych sieć komputerowa jest wykorzystywana wyłącznie do połączeń pomiędzy centralami lub bramkami. Użytkownik korzystając z takich usług wybiera numer tradycyjnego telefonu lokalnej bramki, po czym podaje pełny numer abonenta w innym kraju z którym zamierza się połączyć. Jest wówczas łączony poprzez sieć komputerową z bramką najbliższą odbiorcy, znajdującą się najczęściej w wybranej strefie numeracyjnej w kraju docelowym połączenia.

Usługi kombinowane realizowane są najczęściej w systemie pre-paid - użytkownik wykupuje kartę z kodem. Po wykupieniu karty należy zadzwonić pod numer lokalnej bramki operatora VoIP, korzystając z dowolnego aparatu telefonicznego (telefonu domowego, telefonu komórkowego, budki telefonicznej) z wybieraniem tonowym. Po podaniu odpowiedniego kodu wystarczy wybrać dowolny zagraniczny numer telefonu i rozmawiać, aż do wyczerpania limitu określonego wartością wykupionej karty.

Niektórzy klasyczni operatorzy telekomunikacyjni wprowadzili również dodatkowo połączenia międzynarodowe realizowane w technologii VoIP jako alternatywę cenową dla tradycyjnych połączeń. Aby skorzystać z tańszego połączenia międzynarodowego, wystarczy na ogół przez właściwym numerem zagranicznego abonenta wybrać dodatkowy numer, łączący rozmowę poprzez sieć VoIP. Oczywiście taka usługa oferuje tańszą rozmowę kosztem jej jakości - połączenie VoIP może mieć jakość gorszą od tradycyjnego połączenia, jednak na ogół jego jakość jest dla użytkownika satysfakcjonująca (uwzględniwszy jego niską cenę).


Więcej niż VoIP czyli telefon w sieci komputerowej

Telefonia IP jest często utożsamiana z technologią VoIP. Tymczasem rozwiązania VoIP opierają się na tradycyjnych łączach telefonicznych i klasycznych centralach, a sieć komputerowa wykorzystywana jest wyłącznie do połączeń pomiędzy centralami lub użytkownikami. W przypadku VoIP redukcja kosztów usług telekomunikacyjnych jest ograniczona tylko do jednego - obniżenia kosztów rozmów telefonicznych. Technologia VoIP jest nadal wykorzystywana w systemach telefonii IP, lecz stanowi w nich tylko część większego, całościowego rozwiązania. Telefonia IP to telefonia nowej generacji wykorzystująca do realizacji łączności telefonicznej wyłącznie infrastrukturę sieci IP.

Telefonia IP jest sposobem komunikacji głosowej w sieciach teleinformatycznych, wykorzystującym przy przesyłaniu głosu mechanizm identyczny jak przy przesyle danych - tzw transmisję pakietową i korzystającym z tej samej sieci, która wykorzystywana jest do transmisji danych. Tradycyjna telefonia korzysta z własnej sieci telefonicznej.

W sieci przesyłany głos jest strumieniem pakietów danych cyfrowych, a zatem urządzenia telefonii IP działają jak dowolna aplikacja sieciowa - klient e-mail czy przeglądarka WWW. Z punktu widzenia użytkownika, telefon IP jest funkcjonalnym odpowiednikiem tradycyjnego cyfrowego aparatu telefonicznego, podłączanym jednak wprost do sieci komputerowej. Komunikacja pomiędzy urządzeniami telefonicznymi odbywa się za pomocą protokołu IP, co umożliwia przekaz za pośrednictwem sieci teleinformatycznych LAN, MAN czy WAN.

 

1 2

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: