eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prognozy dla polskiej gospodarki XI 2013

Prognozy dla polskiej gospodarki XI 2013

2013-11-29 10:50

Przeczytaj także: Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013

Dynamiki sprzedaży detalicznej towarów od pięciu miesięcy wykazują wzrost. Jednocześnie oczekiwania konsumentów dotyczące poprawy sytuacji gospodarczej poprawiają się - obrazuje to m.in. Bieżący Wskaźnik Ufności Konsumenckiej (BWUK). Konsumenci lepiej oceniają swoja sytuacje finansowa, a zarazem są bardziej skłonni do inwestycji w dobra trwałego użytku. Dobry wynik powoli przekłada się na poprawę skłonności do konsumpcji oraz na przełamanie stagnacji na rynku kredytów konsumenckich. Ten trend potwierdza także wskaźnik KPF-IRG, badający sytuacje gospodarstw domowych, ostatnio rosnący dwa kwartały z rzędu. Wzrost ten jest efektem bardziej optymistycznych prognoz co do zakupu dóbr trwałego użytkowania. Prognozujemy, ze wzrost spożycia ukształtuje się w IV kw. 2013 na poziomie 2,0%, a następnie, wraz z przyspieszeniem gospodarki polskiej, będzie stopniowo i równomiernie rosnąć, osiągając w IV kw. 2014 wzrost 2,9% w porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego.

Nakłady brutto na środki trwałe

W ostatnich miesiącach tempo zmian inwestycji wykazywało wartości ujemne, ale jednocześnie, co do wartości bezwzględnej, spadki były coraz mniejsze. Zgodnie z ostatnimi raportami czy tez wynikami ankiet, dotyczącymi sektora przedsiębiorstw, wciąż nie planują one większych inwestycji, przynajmniej na obecna chwile. Jednocześnie przedsiębiorcy są bardziej optymistyczni co do przyszłej sytuacji gospodarczej. Miedzy innymi, wskaźnik PMI dla przemysłu po raz kolejny wzrósł, osiągając wartość 53,4, najwyższą od kwietnia 2011 roku. Jednakże, wraz z postępującą poprawa sytuacji gospodarczej i przyspieszeniem wzrostu zarówno w Polsce, jak i w krajach UE, dynamiki wzrostu nakładów brutto na środki trwałe zaczną wykazywać wartości dodatnie. Przedsiebiorcy, odkładający aktualnie decyzje dotyczące inwestycji na późniejszą chwilę, wraz ze stabilizacją ożywienia i wciąż korzystnymi warunkami (niskie realne stopy procentowe) powinni być bardziej skłonni do inwestowania. W ostatnim okresie zakończyły się, bądź wkrótce się zakończą większe inwestycje na szczeblu centralnym, przede wszystkim przedsięwzięcia na polu infrastruktury. Jednocześnie, zważywszy na planowana i konieczna konsolidacja finansów publicznych, inwestycje pochodzące ze sfery rządowej nie powinny mieć dużego wkładu do ogólnej wartości inwestycji. Prognozujemy, że tempo wzrostu inwestycji w IV kw. 2013 pozostanie jeszcze ujemne, na poziomie -2%, natomiast następnie zacznie się zwiększać, osiągając ostatecznie w IV kw. 2014 roku wzrost 4%.

fot. mat. prasowe

Rachunki narodowe

Spodziewa się, że wzrosną nakłady na środki trwałe.


HANDEL ZAGRANICZNY

Po ostatniej lipcowej obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych, Rada Polityki Pieniężnej nie przewiduje dalszego luzowania polityki monetarnej. Ożywienie gospodarcze w Polsce postępuje powoli, ale ciągły brak oznak presji inflacyjnej powoduje przesuniecie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych na druga połowę 2014 r. Jednak coraz lepsza sytuacja krajów Unii Europejskiej, które maja największy udział w wymianie handlowej Polski, będzie powodować większy popyt na walutę krajową, co będzie prowadzić do jej stopniowej aprecjacji. Z powyższych powodów w naszych prognozach uwzględniliśmy kurs złotego do euro oscylujący w granicach 4,10 - 4,20.

fot. mat. prasowe

Handel zagraniczny

Coraz lepsza sytuacja krajów Unii Europejskiej, które maja największy udział w wymianie handlowej Polski, będzie powodować większy popyt na walutę krajową, co będzie prowadzić do jej stopniowej aprecjacji.


Eksport

W II kw. 2013 r. po raz pierwszy w historii gospodarczej III RP miała miejsce nadwyżką eksportu nad importem. Nadwyżka w bilansie handlowym wyniosła aż 1,2 mld euro. Na tak dobre wyniki składają się dwa czynniki: po pierwsze obserwujemy stopniowe wychodzenie Europy z kryzysu ostatnich lat, co powinno przełożyć się na większą ilość towarów i usług sprowadzanych z Polski, a po drugie bardzo słaby popyt krajowy silnie ogranicza import.

Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, ze dynamika PKB krajów strefy Euro w IV kw. 2013 r. wejdzie w końcu na ścieżkę wzrostowa (0,4%), a w 2014 r. wyniesie średnio 1,1%.

Eksport jest ciągle najważniejszą składową napędzającą polska gospodarkę. Szacuje się, ze jego kontrybucja we wzrost PKB w 2013 r. wyniesie 0,8 pkt. proc. Jednak w ramach odbudowy popytu wewnętrznego wpływ eksportu będzie się stopniowo zmniejszał. W projekcie budżetu państwa na rok 2014 przyjmuje się, ze wkład eksportu netto we wzrost PKB będzie nieznacznie ujemny, na poziomie -0,1 pkt. proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: