eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rośnie produkcja przemysłu

Rośnie produkcja przemysłu

2013-10-18 20:25

Rośnie produkcja przemysłu

Produkcja © shock - Fotolia.com

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2013 roku wzrosła o 6,2 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W relacji miesięcznej produkcja wzrosła o 9,6 procent. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu 2013 r. były o 0,2 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. W ujęciu bezwzględnym wartość produkcji sprzedanej przemysłu była najwyższa od października 2012 r.

Przeczytaj także: GUS: Mocny wzrost produkcji przemysłowej

Wzrost cen wystąpił w takich branżach jak górnictwo, przetwórstwo przemysłowe oraz dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami. W przetwórstwie przemysłowym najbardziej podniesiono ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej oraz skór i wyrobów skórzanych. Wzrosły również ceny w produkcji napojów, maszyn i urządzeń, artykułów spożywczych, urządzeń elektrycznych, metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych. Ceny produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep były na poziomie zbliżonym do zanotowanego w sierpniu. Spadły ceny w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, wyrobów farmaceutycznych, odzieży, wyrobów z metali, pozostałego sprzętu transportowego.

– Wzrost produkcji we wrześniu jest efektem nie tylko poprawy sytuacji w tej części gospodarki, ale także większej liczby dni roboczych oraz relatywnie niskiej bazy. Ważne jednak jest to, że od lipca większość z 34 działów przemysłu odnotowuje wzrost produkcji sprzedanej i są to przede wszystkim branże eksportowe, takie jak produkcja pojazdów samochodowych, mebli, urządzeń elektrycznych, tworzyw sztucznych. Widać zatem wyraźnie, że to eksporterzy ciągną nasz przemysł. Wśród branż, w których produkcja spadła, znalazł się przemysł chemiczny, który nawet w okresie najgłębszego osłabienia, świetnie sobie radził – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Jednak w opinii eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 6,2 proc. w skali roku, nie stanowi jednoznacznego sygnału świadczącego o stanie polskiej gospodarki.

– Z jednej strony jest to rozczarowujący wynik, gdyż powszechnie spodziewano się wzrostu o ok. 7 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Gdy spojrzymy jednak na dane w ujęciu miesięcznym, zobaczymy, że produkcja przemysłowa zwiększyła się o 9,6 proc. To najdynamiczniejszy wzrost od 18 miesięcy – komentuje dane Łukasz Kozłowski. – Większość analityków prognozowała dynamikę wzrostu produkcji przemysłowej wyższą niż ta faktycznie odnotowana. Zaznaczali oni jednak, iż miałaby ona wynikać w istotnej mierze z wpływu efektu bazy statystycznej oraz różnicy dni roboczych względem września ubiegłego roku. W rzeczywistości osiągnięto natomiast dobry wynik w ujęciu miesięcznym, który nie przełożył się na dane roczne – podsumowuje Łukasz Kozłowski.

Według analityków, wyniki przemysłu w ostatnich miesiącach dają nadzieję, że w trzecim kwartale PKB wzrośnie o ok. 1,5 proc.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: